NÖBETÇİ ECZANELER
  • MERKEZ EREN ECZANESİ
  • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI MUTLU ECZANESİ
  • TATVAN NİL ECZANESİ
  • GÜROYMAK GÜROYMAK ECZANESİ
  • AHLAT HALK ECZANESİ
  • ADİLCEVAZ EMRE ECZANESİ
  • HİZAN Y.HİZAN ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
2013/1 EK PROTOKOLÜNÜN 7. MADDESİNİN YÜRÜRLÜK TARİHİ HAKKINDA
Eklenme Tarihi: 05.12.2013 00:00

KONU: 2013/1 EK PROTOKOLÜNÜN 7. MADDESİNİN YÜRÜRLÜK TARİHİ HAKKINDA

 

Bilindiği üzere “Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Ek Protokolü” 19.09.2013 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu İle Birliğimiz Arasında  imzalanmıştır.

Ek protokolün 7.maddesi ile protokolün 3.3.1 maddesi değiştirilerek aşağıda belirtilen şekilde düzenlenmiştir:

“01.02.2012 tarihinde imzalanan Protokolün 3.3.1 nci maddesindeki “Reçete üzerinde” bölümüne aşağıdaki 13 üncü fıkra eklenmiş ve “Reçete ekinde” başlığı altındaki 6 ncı fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“13-Reçetede yazılı hekim bilgisinin sehven yanlış girilmesi

6. Sağlık Bakanlığı tarafından Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalajlama ve Etiketleme Yönetmeliği ile karekod uygulaması kapsamı dışında tutulan ilaçlara ait kupürlerin bulunmaması veya bu ilaçlardan karekodlu olanların karekod sonlandırmasının yapılmaması, (sözleşme dönemi boyunca yalnızca bir defaya ve ilk tespit edilen reçeteye mahsus olmak üzere)”

Ek- Protokolün 19.maddesinde ise “Bu Ek Protokolün (4), (7) ve (11) numaralı maddeleri, MEDULA Provizyon Sisteminde yapılacak çalışmalar ve entegrasyon sonrası, diğer maddeleri ise 01 Kasım 2013 tarihinde yürürlüğe girer” denmektedir.

Bu doğrultuda 7.maddenin yürürlüğe giriş tarihi ile ilgili olarak meslektaşlarımız tarafından Birliğimizden bilgi talep edilmekte idi.

Konu ile ilgili olarak Kurum’a başvuru yapılmış, gelen cevabi yazı ile;

Sağlık Bakanlığı tarafından Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalajlama ve Etiketleme Yönetmeliği ile karekod uygulaması kapsamı dışında tutulan ilaçlara ait kupürlerin bulunmaması veya bu ilaçlardan karekodlu olanların karekod sonlandırmasının yapılmaması, (sözleşme dönemi boyunca yalnızca bir defaya ve ilk tespit edilen reçeteye mahsus olmak üzere)” durumunda reçetenin iade edilmesine ilişkin MEDULA Provizyon Sistemi düzenlemesinin tamamlanarak  21.11.2013 tarihinden itibaren uygulamaya açıldığı, reçetede yazılı hekim bilgisinin yanlış girilmesi durumunda iade edilerek düzeltilmesine olanak sağlanmasına ilişkin çalışmaların ise devam ettiği bildirilmiştir.

            Bilgilerinize sunulur.

            Saygılarımla.

 

YÖNETİM KURULU ADINA

Ecz.Demet MERMİT

GENEL SEKRETER