NÖBETÇİ ECZANELER
  • MERKEZ TOPRAK ECZANESİ
  • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI MUTLU ECZANESİ
  • TATVAN TARÇIN ECZANESİ
  • GÜROYMAK EMEK ECZANESİ
  • AHLAT AHLAT ECZANESİ
  • ADİLCEVAZ YENİ ADİLCEVAZ ECZANESİ
  • HİZAN Y.HİZAN ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
18 KASIM AVRUPA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK GÜNÜ BASIN AÇIKLAMAMIZDIR
Eklenme Tarihi: 19.11.2013 00:00

BASINA ve KAMUOYUNA;


Akılcı İlaç Kullanımı; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda ve kolayca sağlanabilmesidir.

Akılcı İlaç Kullanımı, halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözetir.

Hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta, “Akılcı İlaç Kullanımı”nın sağlanmasında sorumluluk sahibi taraflardır.

Yanlış, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı halk sağlığını tehdit eden ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar başlıca; hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların gereksiz tüketilmesinden dolayı temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, gelişebilecek dirençten dolayı; tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması olarak sıralanabilir. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı ” çalışmaları başlatılmıştır.

 Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınarak akılcı olarak seçilebilir.

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” ; “hayata karşı” demektir.

Hekimlerin elektronik ortamda reçeteleme davranışlarının analiz edilmesine imkan sağlayan “Reçete Bilgi Sitemi (RBS)”nden yararlanılarak, birinci basamakta 2011 yılında düzenlenmiş reçeteler değerlendirildiğinde; toplam 439.539.673 kutu ilacın reçete edildiği ve bunun %12,71 oranıyla 55.878.010 kutusun antibiyotiklerden oluştuğu tespit edilmiştir. Düzenlenmiş reçetelerin maliyet analizleri yapıldığında ise genel maliyetin % 14,14’ünü antibiyotikler oluşturmaktadır. Bu durum ülkemizdeki ilaç tüketiminde önemli bir yeri olan antibiyotiklerin akılcı kullanımının önemini göstermektedir.

İdeal antibiyotik kullanımı ; doğru tanı sonrası doğru antibiyotiğin; en uygun yoldan, etkin dozda,doğru aralıklarla, uygun süreyle verilmesidir. Hasta tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır.

Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması, bakterilerin sonraki tedavilere karşı direnç göstermesine neden olabilir.Antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir.

Antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı kesmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.

Akılcı antibiyotik kullanımı ve  halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci hakkında her yıl 18 Kasım tarihi  Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir ve çeşitli etkinliklerle toplumda farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

En yakın sağlık danışmanınız olarak biz eczacılar ; 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” vesilesiyle, toplumumuzu, bilinçsiz ilaç kullanmamaları yönünde uyarıyor, antibiyotiklerin de diğer tüm ilaçların olduğu gibi muhakkak eczacı ve hekim kontrolünde alınmaları gerektiğini belirtiyoruz.

38.BÖLGE VAN ECZACI ODASI