NÖBETÇİ ECZANELER
  • MERKEZ UMUT ECZANESİ
  • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI SU ECZANESİ
  • TATVAN NİSAN ECZANESİ
  • GÜROYMAK ŞİFA ECZANESİ
  • AHLAT ŞEKER ECZANESİ
  • ADİLCEVAZ ESEN ECZANESİ
  • HİZAN HALK ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
BASINA VE KAMUOYUNA
Eklenme Tarihi: 18.02.2019 10:06

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Hastalarımızın ilaç temini konusunda yaşadıkları sıkıntıların sorumlusu ECZACILAR değildir.

Bir süredir döviz kurunda oluşan artışa bağlı olarak eczanelerimizde ilaç temini konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır.

13 Şubat 2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı’ndan ilaç fiyatlandırması ile ilgili yapılan güncelleme ve bu güncellemenin 19 Şubat itibariyle uygulanacak olması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmekle birlikte ilaç temini sorununu ilginç biçimde arttırmıştır.

Meslektaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler göstermektedir ki; ecza depolarına verilen siparişler yeterli düzeyde karşılanmamakta, internet sipariş ekranlarına sipariş limiti konulmaktadır.

Bunun sonucu olarak hasta reçeteleri karşılanamamakta, çoklu kutulu raporlu reçetelerdeki ilaçlar eksik kalmakta ve özellikle nöbet vazifesini yerine getiren meslektaşlarımız hasta ile karşı karşıya gelmektedir.

Bu sorun ayrıca hem halk sağlığında olumsuz etki yaratmakta hem de biz eczacıları “stokçuluk” gibi sıfatlarla zan altında bırakmaktadır.

Sağlık Bakanlığının denetlemeleri sonucunda 42 üreticinin, 20 deponun ve 32 eczanenin stokla ilgili sorunu olduğu duyurulmuştu. Birliğimiz ve Bölge Eczacı Odası olarak stokçuluğa karşı olduğumuz ile ilgili önceden yapılmış açıklamamız mevcuttur.

Son söz olarak eczanelerimize gelen hastalarımıza reçetelerinde yazılı ilaçları hiçbir ayrım ve fark gözetmeksizin karşılamaya yemini olan meslek mensupları olarak stokçulukla itham edilmeyi kabul etmiyoruz. Konunun asıl sorumlularının sağlık otoritesi tarafından tespit edilerek sorunun acilen çözümlenmesi talebimizi yineliyoruz.

 

38.Bölge Van Bitlis Hakkari Eczacı Odası Yönetim Kurulu