NÖBETÇİ ECZANELER
 • MERKEZ BÜŞRA ECZANESİ
 • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI ALTINDAL ECZANESİ
 • TATVAN ULUSOY ECZANESİ
 • GÜROYMAK GÜROYMAK ECZANESİ
 • AHLAT ÇİÇEK ECZANESİ
 • ADİLCEVAZ ESEN ECZANESİ
 • HİZAN DERMAN ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
Corona Virüsüne karşı Eczanelerimizin alacağı önlemler hk
Eklenme Tarihi: 19.03.2020 15:31

Değerli Meslektaşlarımız,
Bildiğiniz üzere Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü kaynaklı hastalık bir başka evreye ulaştı Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti. Yönetim Kurulumuzun kararıyla odamız bünyesinde koordinasyon masası kurulmuştu. Koordinasyon masamız ilk olarak eczacılarımızın konu ile ilgili bilinçlenmesi adına 2 adet konferans şeklinde toplantı düzenledi. 1. basamak sağlık kuruluşu olmamızın verdiği sorumluluk kapsamında halkımızın bilinçlenmesi amacıyla el broşürleri ve afişler bastırılarak eczanelerimize ulaştırıldı.

İlan edilen pandemi ile birlikte hastalıkla mücadele başka bir boyut kazandı. Yönetim kurulumuzun yapmış olduğu çalışma ile bundan sonraki dönemde alınacak önlemler şu şekildedir:

 1. Kişisel hijyen ile ilgili önlemler daha önce duyurulduğu gibi en üst seviyede tutulmalı. Özellikle el temizliği çok önemli. Tüm eczacılarımız ve eczane çalışanlarımızın buna özen göstermesi gerekmektedir. Ayrıca eczanelerimizin çalışma saatlerinde maske ve koruyucu gözlükle hizmet vermesi gerekmektedir. Eldivenle çalışılmasının kontaminasyonu arttırdığı, bunun yerine ellerin sık sık sabunlu su ile yıkanmasının ve/veya dezenfektan kullanılmasının doğru olduğu Dünya Sağlı Örgütü tarafından bildirilmektedir.
 2. Eczanelerimizin hızlıca dezenfekte edilmesi ile ilgili birçok şirket ile görüşme halindeydik ve ADM İlaçlama şirketi ile anlaşmaya vardık. En kısa sürede eczanelerimizin tamamı dezenfekte edilecek. Bu işlem odamız bütçesinden karşılanacak. Ancak dezenfeksiyon işleminin sürekliliği olmak zorundadır. Eczanelerimizin yoğunluğa bağlı olarak 4 saat aralığında 1:100 oranında çamaşır suyu ile temizlenmesi gerekmektedir. Dezenfektan ürün ile ilgili biyosidal ürün ruhsatnamesi ekte sunulmuştur.
 3. Eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız için koruyucu gözlük temini yapıldı ve en kısa sürede eczanelerimize ulaştırılacak.
 4. Eczanelerimizde hizmet verirken hasta-çalışan ve hasta-hasta mesafesinin korunmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması için eczane içine şerit çekilmesi yöntemi veya alan sınırlayıcı ekipmanlar kullanılabilir. Bu kapsamda eczane içinde alan sınırlayıcı ekipman kullanmak isteyen üyelerimiz için Habitat İş Güvenliği Ekipmanlarından fiyat alındı ve ekte sizlere sunuldu. Pleksi veya plastik ambalaj vasıtasıyla tabandan tavana yapılan izolasyon işleminin kontaminasyon için riski arttıracağı, yoğunluğa bağlı olarak 2-4 saat aralıklarla tamamının dezenfekte edilmesi gerektiği bildirilmektedir. Ayrıca hastaların eczaneye girerken dezenfektan ile el temizliğinin sağlanması amacıyla eczane girişinde uygun sistemin kurulması kontaminasyon riskini azaltacaktır.
 5. Toplumun ilaca en hızlı şekilde ulaşmasının bu kadar önemli olduğu, kişilerin bir alanda yoğunlukla toplanmasının riski arttırdığı bu durumda eczane çalışma saatlerinin kısıtlanması veya mesai saatlerinde nöbet sistemine geçilmesi uygun olmayacaktır.
 6. Tüm meslektaşlarımızın veya en azından risk grubunda olan meslektaş veya çalışanlarımızın olduğu eczanelerimizin kepenk arkasından hizmet vermesi ile ilgili daha önce birliğimiz aracılığıyla Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna talepte bulunduk. Ancak bu yöntem şu an için uygun görülmedi.
 7. Kağıt reçete yazılmasının bu dönemde olmaması için birliğimiz aracılığıyla TITCK ve SGK’na taleplerimizi ilettik. Takip ediyoruz. Ayrıca kağıt reçete arkasında hasta bilgilerinin yazılmaması için de talebimizi ilettik. Henüz bu taleplerimiz olumlu sonuçlanmadı.

Van-Bitlis-Hakkari Eczacı Odası Yönetim Kurulu