NÖBETÇİ ECZANELER
  • MERKEZ TOPRAK ECZANESİ
  • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI MUTLU ECZANESİ
  • TATVAN TARÇIN ECZANESİ
  • GÜROYMAK EMEK ECZANESİ
  • AHLAT AHLAT ECZANESİ
  • ADİLCEVAZ YENİ ADİLCEVAZ ECZANESİ
  • HİZAN Y.HİZAN ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
Ben Sigara!
Eklenme Tarihi: 11.02.2014 00:00

Ben Sigara!

Merhaba, ben dünyadaki en önemli ölüm nedeni olan, sizlerin ödediği ücret karşılığında sizlere adım adım yaşamsal zararlar veren ve merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahip yegane yasal ve bağımlılık yapan Sigarayım.

Beni gayet iyi tanıyanlarınız iyi bilir ki bensiz bir nefes kimileri için yaşanmamış bir hayata bedeldir.

Ben size zarar vermeyi bilinçli olarak tercih etmiyorum ama neylersiniz ki beni icat eden sizler bu icadınızın da müptelası oldunuz. 4000’den fazla değişik zararlı madde ile başta akciğer kanseri , kalp rahatsızlıkları ve vücudunuza verdiğim zararlardan ötürü her yıl dünyada 5 milyonu aşkın kişinin de ölümüne neden olmaktayım.

Evet, ben çoğunuzun tüttürmekten keyif aldığıazda olsa belli bir kısmınızın da gerçekten görmeye bile tahammülü olmadığı, kimi yerde kağıda kimi yerde yaprağa sarılı gördüğünüz aslı tütün olan kiminin kıymetlisi kimininse hasımı Sigara.

Eskiden benim sırtımdan vergi kazanan, satılmam için reklamlarımı özendiren devletleriniz bugün zam üstüne zam, vergi üstüne vergi koyarak size kavuşamamam, yanıpta kül olamamam için her yolu deniyorlar. Anlayacağınız size bir nefeslik keyfi dahi çok görüyorlar.

Bir çok insanın hatıralarında da unutulmaz yerim vardır. İlk sigara ilk aşk gibidir, benim için ilk yol ciğerlerinizi esir almaktır. Ciğerleri esir aldıktan sonra vücudunuzu ve en son beyninizi esir alırım ve karşı koymakta zorlanacağınız bir zafer kazanırım.

Bir çoğunuz için katil benim. Bir çokmeftanın arkasından rahmet okunurken çok sigara içerdi rahmetli diyerek beni de rahmetlilerin hatıratları arasına yerleştiriverirsiniz.

Siz nasıl ki etten kemiktenseniz bende bir çok maddeyi bünyemde barındırıyorum. Kolay mı insanlığın başına bela olmak ve her daim bir bela olarak kalabilmek. Aslına bakarsanız hiç kolay değil.

Patlıcanla sık sık özdeşleştiriyorsunuz beni. Ruhum olan tütün;patlıcangiller (Solanacea) familyasındanNicotiniacinsinden çeşitli bitkilere, özellikle de Nicotianatabacum’a ve bu bitkilerin size keyif veren yapraklarına verilen genel isimdir.

Evet, yanlış duymadınız patlıcanla aynı aileden geliyoruz ama onun o iriliğine ve yamuk yumukluğuna karşın ben asil bir şekilde duruşumu koruyorum.

Evet bu nikotin başınızın belası. Dumanımda tanecik halde bulunan ve bağımlılığa yol açan ana madde olan nikotin, organik azotlu maddelerden oluşan bir alkaloittir. Tütün bitkisinin eczacıların ve diplomatların ortak noktası olabilecek bir yanı vardır.  Tütün’ün bilimsel ismi olan Nicotinia, migren hastası olan Fransız NaibesiCatherina de Medicisi’ye ilaç olarak tütün tozu gönderen Fransa’nın çok eski Lizbon Büyükelçilerinden Jean Nicot’tan adını almaktadır.

Benim tarihim dünya tarihi kadar eski olmasa da, beni iyi tanıyan abonelerim bensiz bir tarih ve dünyayı bırakın düşünmeyi, hayal bile edemezler.

O kadar iddialıyım ki, geçmişte üzerimden Tekel kuran devletler bugün bir bir üstüme geliyor, kutularımın üstüne yazı üstüne yazı, resim üstüne resim bıraktırarak sizden uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

Dün vatandaşlarına sigara içmek için  her türlü kolaylığı gösteren ülkeler ,bugün sağlık harcamalarında  oluşan fazlalıklar nedeniyle içmeyin diye bağırıp duruyorlar.  

Ama sizler benim daimi kullanıcılarım, siz kanınızın her damlasına işleyen zehirimden, beyninizi işgal eden sahte mutluluk mesajlarıma öylesine düşkünsünüz ki, benden vazgeçebilenlerinizin sayısı sayılmaya bile değmez.

Bırakmayın beni, izin verin zehirlemeye devam edeyim sizi, paket paket, karton karton tüketin beni, ben bir sigarayım karton pakette, bana sımsıkı sarılın, boş verin hastalıkları, sevdiklerinizden çabuk ayırırım sizi merak etmeyin, onları da dertlerinden dolayı  benimle tanışır tanışmaz fazla oyalamadan yanınıza yollarım.

Benim adım Sigara ey insanlar, çoğunuzun en büyük zaafıyım. Kararlıyım büyümeye çünkü benim iradem sizin beni bırakmak için harcadığınız iradeden daha kuvvetli. Kararlıyım sizinle olan bu mücadelemi kazanacağım!

Bu kadar laftan sonra beni ister bırakın, ister bırakmayın…

 

 38.Bölge Van Eczacı Odası

Sosyal İşler Komisyonu