NÖBETÇİ ECZANELER
  • MERKEZ EREN ECZANESİ
  • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI MUTLU ECZANESİ
  • TATVAN NİL ECZANESİ
  • GÜROYMAK GÜROYMAK ECZANESİ
  • AHLAT HALK ECZANESİ
  • ADİLCEVAZ EMRE ECZANESİ
  • HİZAN Y.HİZAN ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ
Eklenme Tarihi: 06.02.2014 00:00

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

 Kanser; latincede yengeç anlamına gelen “arab” sözcüğünden türemiştir. Bununla birlikte tıbbi olarak; hücrelerin anormal şekiller olması ve anormal hızda büyümeye ve çoğalmaya başlamasıyla meydana gelen tümör adını veren kitlesel yapılardır. Tümörlerin çeşitleri olmaktadır. Bu çeşitlenme etki ettiği alana göre isim almaktadır. (Akciğer kanseri, meme kanseri vb.) Ayrıca iyi huylu dediğimiz bening ve kötü huylu dediğimiz malign tümörler vardır. Benler, kistler, siğiller iyi huyludur. Yavaş çoğalan hücrelerden oluşurlar. Malign hücreler ise hızla üremelerini sağlarlar ve genetik yapıları bozulmuştur. Mikroskobik olarak incelenmesi ile ilgilenen bilim dalına “Patoloji” demekteyiz. Ayrıca kanserle ilgili olarak metastaz dediğimiz bir kavram varki sonuçta organların fonksiyonun bozulmasını sağlayıp hayatını tehdit edebilir. Metastaz; kanser hücrelerinin köken aldıkları tümörden ayrılarak; lenf sistemine veya kan dolaşımına girerek diğer organlara taşınması anlamındadır.

    Kanser’in oluşma süreci ve evreleri vardır. Bunlar; 1.evre, 2.evre, 3.evre, 4.evredir. 1.evre’de tümör cerrahi olarak alınıp tedaavi edilebilirken, 4.evre vücudun diğer bölgelerinde yayılımın olduğu en ileri evredir.

   Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Ameriklada her beş ölümden birinin sebebinin kanser olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca kanserin kalıtsal olup olmadığı da son zamanların araştırma konularının arasındadır. İşte herşeye rağmen bir insanın yaşam tarzı, diyeti, alkolü, sigarası kansere zemin hazırlamakla birlikte stres de tetikleyen faktörlerdendir ve kanser taşıyan genlerin kalıtsallaşmasından çok daha etkili faktörlerdir. Bu faktörlerden uzak kaldığımız zaman aslında hem hayat kalitemizi hem de kansere yakalanma riskini büyük oranda azaltmış oluruz.

    Bu 4 Şubat kanser gününde bütün kanser hastalarına şifa dileyerek en kısa zamanda sağlıklarına dönmelerini temenni ederiz.

 

38.Bölge Van Eczacı Odası Sosyal İşler Komisyonu