NÖBETÇİ ECZANELER
  • MERKEZ UMUT ECZANESİ
  • ÜÇYOL HASTANE KARŞISI SU ECZANESİ
  • TATVAN NİSAN ECZANESİ
  • GÜROYMAK ŞİFA ECZANESİ
  • AHLAT ŞEKER ECZANESİ
  • ADİLCEVAZ ESEN ECZANESİ
  • HİZAN HALK ECZANESİ
FAYDALI LİNKLER
BİTLİS RESİMLERİ
TEMSİLCİLİK DUYURUSU
SIRALI VE KOTALI DAĞITIM KAPSAMINDAKİ İLAÇLARI İÇEREN REÇETELER İLE İLGİLİ DÜZENLEME HAKKINDA
Eklenme Tarihi: 27.12.2013 00:00

SGK Protokolü 3.7 maddesinde belirtilen sıralı ve kotalı dağıtım sistemi kapsamındaki ilaçları içeren reçeteler, bilindiği üzere reçete tevzi sistemine üyelerimiz tarafından kaydedildikten sonra odamız tarafında onaylanmaktadır. Mevcut sistem ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda bir takım düzenlemelere gerek duyulmuştur.

Reçete tevzi sisteminde 3 çeşit uygulama vardır.

1- Aylık kotalı dağıtım: Bu kapsamda karşılanan reçeteleri üyelerimiz her ay belirli bir limiti doldurana kadar verebilecek, kotaları dolduktan sonra diğer tüm üyelerin de kotaları doluncaya kadar kapsam dahilindeki reçeteleri karşılayamayacaktır.

2- Sıralı Dağıtım: Bu kapsamda karşılanan reçeteler için belirli bir limit söz konusudur ve bu limit dolduktan sonra sıradaki diğer eczane reçete karşılayabilmektedir. Sıralı dağıtım kapsamındaki bütün reçeteler için şu ana kadar kullandığımız sistem buydu. Ancak bu uygulamanın bir takım eksiklikleri ve zorlukları tespit edilmiştir. (Dolayısıyla 3. sistemin uygulanmasına karar verilmiştir.)

3- Turlu Sıralı Dağıtım: Bu sistem ile eczanenin limiti dolduğu anda otomatik olarak diğer eczanenin ekranı açılacak, bir önceki eczane reçete üzerinde işlem yapamayacaktır. Ancak bu sistem ile bir önceki turda fazla verilmiş miktar otomatik olarak kontrol gerektirmeksizin bir sonraki turda limitten düşecektir. Avantajları olduğu gibi zorlukları olan bu sistemde dikkat edilmesi gereken, reçetenin karşılandığı anda kontrolünün yapılıp sisteme girilmesi gerektiğidir. Limitini dolduran bir üyemiz, reçete tevzi sistemi düzenli kullanmadığı için bunu geç fark eder ve başka bir reçete karşılarsa yeni reçetesini sisteme kaydedemeyecektir. 

Görüldüğü üzere sistemin sağlıklı yürüyebilmesi için maksimum hassasiyet ile reçeteler karşılandığı anda reçete tevzi sistemi üzerinden de kayıtları yapılmalıdır.

- Bulunduğu bölgede tek eczane olarak faaliyet gösteren meslektaşlarımız da kapsam dahilindeki reçetelerini mutlaka reçete tevzi sistemine kaydetmeli, odadan onaylatmalıdırlar.

            - Kapsam dahilindeki reçetelerin onayı sırasında bilindiği üzere toplam tutarın % 0,5’i  oranında odamıza ödeme yapılmaktadır. Bu ücretin karışıklığa mahal vermemek adına reçeteler ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

- Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan 19.09.2013 tarihli Ek Protokol ile sıralı ve kotalı dağıtım kapsamına alınan 

-Talasemi endikasyonunda kullanılan ilaçları (Deferipron,Deferasiroks) içeren reçeteler için

            Tüm merkezlerde 2000 TL Kotalı

-TNF alfa blokeri olarak kullanılan ilaçları içeren reçeteler için

            Van Merkez ilçe 10.000 TL Turlu Sıralı

            Diğer bütün il ve ilçe merkezleri için 5000 TL turlu sıralı

-Majistral formül ile yapılan ilaçları içeren reçeteler için

            Van Merkez ilçe ve Bitlis Merkez ilçe için 2500 TL kotalı

            Diğer tüm il ve ilçe merkezleri için 1000 TL kotalı

şeklinde olmak üzere, ilgili düzenleme 01.01.2014 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacaktır.

Anti TNF ilaçları içeren reçeteler ile ilgili sıraya girmek isteyen üyelerimizin 31.12.2013 saat 10:30’a kadar odamız sekreterliğine bilgi vermeleri gerekmektedir.

 

            İhtiyaç duyulan bu düzenlemeler ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi bilgilerinize rica olunur.

 

            Saygılarımla.

 

 

YÖNETİM KURULU ADINA

Ecz. H. Fikret BARANSEL

ÜYE